FLOATING + TO BE HEARD / Vittoria Franchina & Giovanni Leone, B’cause Dance Company / TYDZIEŃ TAŃCA
Gdy dzwoni do mnie Bartosz i prosi o zdjęcia podczas jego spektakli 🙂 wiem jedno, będzie bardzo mało światła.
Tym razem miałam przyjemność fotografować dwa spektakle jeden przygotowany przez B’CAUSE DANCE COMPANY. Drugi natomiast przygotowali i zaprezentowali VITTORIA FRANCHINA & GIOVANNI LEONE, a wszystko działo się w Centrum Teatru i Tańca w Warszawie.
Trochę o tym co mogliśmy zobaczyć na scenie.
B’CAUSE DANCE COMPANY „TO BE HEARD” Inspiracją do spektaklu były historie ludzi, którzy opuścili dom i zaczęli podążać za swoimi marzeniami. Część z tych marzeń spełniła się, a część została porzucona. Niektóre marzenia się zmieniły, a niektóre nadal są tylko marzeniami. Performerzy są zawieszeni w hipotetycznej, surrealistycznej przestrzeni, w której personifikują się różne historie. Relacje między nimi zmieniają się, podobnie jak historie, które przedstawiają. To opowieści o poszukiwaniu i odpuszczaniu. O wyjazdach i powrotach. O strachu i przezwyciężeniu go. O zależności i niezależności. To opowieści o samotności i tęsknocie. Każda podróż ma jednak swój własny cel, swoją własną drogę, swój początek i swój własny koniec i podobnie jak te historie – każda podróż jest indywidualna i ambiwalentna. Ale czym jest właściwie podróż? Czy to tylko fizyczne przemieszczanie się z miejsca na miejsce, czy może jest to stan naszej duszy? Czy performerzy tylko personifikują cudze historie, czy może jednocześnie przeżywają własne, indywidualne podróże? Czy wyruszycie z nami w tę podróż? A może jesteście już w jakiejś podróży?Spektakl został stworzony w ramach projektu „Dream Traces. Travelling Container” w ramach programu Kreatywna Europa współfinansowanego przez Unię Europejską. Projekt realizowany był we współpracy z Odin Teatret (Dania), Teatro Valmisa (Włochy), Atalaya TNT (Hiszpania) i Omma Studio Theater (Grecja).
VITTORIA FRANCHINA & GIOVANNI LEONE „FLOATING”Jedną z głównych cech charakterystycznych dla epoki cyfrowej, w której żyjemy, jest nieustanna stymulacja zmysłów. Internet daje nam łatwy, wolny i nieograniczony dostęp do wszelkich informacji, a przez to ciągle chcemy więcej. Spędzamy mnóstwo czasu na poszukiwaniu i gromadzeniu danych, których w końcu i tak nie będziemy w stanie udźwignąć. Problem ten znany jest jako „przeciążenie informacyjne”. Dochodzi do niego, kiedy nasza uwaga jest zakłócana przez nadmierną liczbę faktów. Doprowadzić to może do tego, że nie będziemy w stanie rozróżnić, co jest wartościowe, a co nie. Nasz umysł ogarnia pustka, odłączamy się od rzeczywistości, myśli płyną swobodnie jak woda w nieokreślonym miejscu i czasie. Myśli gubią się w strumieniu słów i obrazów, który manipuluje naszą uwagą, nie pozwala nam myśleć i czuć. Czy możliwe jest odzyskanie kontroli nad mózgiem i życiem? Czy może skazani jesteśmy na wieczne przytłoczenie tą sytuacją?
Zapraszam do oglądania 🙂